Zmenšit velikost písma   Zvětšit velikost písma

Nahrávání obsahu na internet - autorské právo Vytisknout článek

Nahrávání obsahu na internet - autorské právo

V době digitální éry nahráváme na internet stále větší množství obsahu – fotek, videí, článků… a sdílíme tak obsah s dalšími lidmi na populárních sítích jako jsou Facebook, Twitter či YouTube. Před samotným sdílením je ale dobré si uvědomit, zda neporušujeme autorské právo. Následující článek přináší základní informace o tom, jak bezpečně sdílet obsah na internetu.


Co je to copyright?

Asi každý ví, že když nahraje na internet filmové dílo, dopustí se protizákonného jednání – porušení autorských práv. Ale stejně tak to platí i v případě sdílení článků, videí či fotografií, jejichž nejsme autory.

Autorské právo upravuje vztah mezi uživateli (námi) a tvůrci autorských děl – například hudebníky, filmaři, fotografy či programátory. Autorské právo tak chrání konkrétní díla tvůrčí činnosti (video, film, článek, fotografie…).

 

Tip: To, že je nějaké dílo chráněno copyrightem, obvykle poznáme tak, že před jménem autora a rokem výroby je symbol ©. Tento symbol má ale pouze informativní charakter, a i když není uveden, dílo je i tak plně chráněno autorským právem.


Na co všechno se copyright vztahuje?

Všechny druhy tvůrčí činnosti chrání autorské právo. Patří mezi ně:

·        Psaná díla: např: knihy, hry, básně, počítačové programy, články, …

·        Hudba: od složení nahrávky až k jejímu vydání.

·        Filmový záznam: veškerý filmový záznam, ať už se jednáo domácí video natočené na mobilní telefon, nebo celovečerní film s rozpočtem sto milionů korun.

·        Obrázky: fotografie, loga, obrazy, mapy, …

 

Autorské právo ale chrání třeba i webové stránky – ty jsou totiž obvykle kompilací slov, obrázků a videí.

 

Na co si dát pozor

Když něco nahráváte na veřejně přístupné webové stránky, znamená to, že kopírujete a sdílíte obsah. K tomu máte ale oprávnění, pouze když máte právo k takovému sdílení, nebo máte povolení od držitele autorských práv.

Proto se před tím, než něco budete sdílet na internetu, zeptejte sami sebe: „Jsem držitelem veškerých práv k celému obsahu, který chci sdílet?“ Protože když budete sdílet obsah, aniž byste k tomu měli oprávnění, může od vás majitel práv k danému dílu požadovat náhradu škody. A v některých případech by porušení autorských práv mohlo být i trestným činem.

Nechtěli jsme vás tímto článkem vystrašit, jen upozornit na rizika, která mohou plynout ze sdílení a nahrávání obsahu na internetu.