Zmenšit velikost písma   Zvětšit velikost písma

Jak vybrat vhodný monitor Vytisknout článek

Monitor patří k nejdůležitějším částem počítače – zobrazuje videosignál z počítače. Vybrat si vhodný monitor, který nebude zatěžovat naše oči a zároveň bude sloužit účelu, který potřebujeme, je nesmírně důležité. V následujícím článku si představíme různé druhy monitorů a parametry, na které se při výběru soustředit.


Druhy monitorů

CRT monitor – Klasický (katodový) monitor, který již patří do starého železa, protože zabíral příliš mnoho prostoru a byl značně těžký.

LCD monitor – Dnes nejrozšířenější typ monitoru s podsvíceným displejem z tekutých krystalů. Nejprve se objevovaly u přenosných počítačů, později se začaly vyrábět i samostatně. Jejich výhodou je, že nezabírají tolik místa jako CRT monitory, jsou lehké a spotřebovávají málo energie.

Dalšími typy jsou plazmové monitory či OLED monitory, ale s těmi se pravděpodobně nesetkáte, neboť jsou velmi drahé.

Ukázali jsme si dva základní typy monitorů. Při nákupu monitoru pak musíme zvážit ještě tři parametry: velikost obrazovky, poměr stran a rozlišení. 

Velikost monitoru

LCD monitory se prodávají v mnoha různých velikostech. Asi nejpoužívanějším jsou monitory s úhlopříčkou 19´´ palců (1 palec = 2,54 cm). Volbu velikosti monitoru může ovlivňovat místo, kde jej plánujeme postavit, či účel, pro který budeme počítač nejvíce používat.

Pro hraní počítačových her či sledování filmů bude samozřejmě lepší ještě větší monitor. Také platí, že čím větší úhlopříčka monitoru, tím bude stát více peněz.

Poměr stran a rozlišení

Dříve většina monitorů měla poměr stran 4:3, dnes jsou ale monitory většinou širokoúhlé. Nejrozšířenějším poměrem tak u dnešních monitorů je 16:9. U některých LCD monitorů je vestavěný TV tuner a reproduktory, takže na nich můžete sledovat i televizi.

Každý LCD monitor má nastavené standardní rozlišení, které musí váš počítač podporovat a je třeba takové rozlišení v počítači nastavit. Monitor se skládá z tisíců bodů (pixelů), z kterých je sestaven obraz. Platí tedy, čím více pixelů má, tím má obraz lepší rozlišení. Např. rozlišení 1600 x 900 pixelů znamená, že monitor zobrazuje 1600 bodů na jednom řádku. A takových řádků má 900.

Rozlišení monitoru není závislé na velikosti monitoru. Obecně platí, že 100 pixelů na jeden palec je zárukou komfortního sledování monitoru. Větší displej může být lepší, pokud máte problém se zrakem, či chcete sledovat video.