Zmenšit velikost písma   Zvětšit velikost písma

Jaký počítač potřebuji? Vytisknout článek

Jaký počítač potřebuji?

Pořídit si dnes osobní počítač můžete nejen ve specializovaných prodejnách, objednat si jej přes internet, ale třeba i při nákupu v supermarketu. Následující článek vám pomůže vybrat si ten správný. 


Netbook? Stolní počítač? Laptop?

 
Nejlevnější variantou počítače je pořízení netbooku, malého a lehkého přenosného počítače s omezenou úložnou pamětí. Pokud si nepotřebujete ukládat fotky, videa či hudbu na vlastní harddisk a máte dobré připojení k internetu, kdykoli jej budete potřebovat, může to být pro vás dobrá volba.
Pořídit si netebook lze už od 6 tisíc Kč. Je třeba si ale uvědomit, že uživatelský komfort je nižší, protože klávesnice i obrazovka mají malé rozměry. To nemusí vyhovovat každému, zvláště, chcete-li počítač využívat častěji a na delší práci.
 
Proto znovu zvažte, k čemu přesně budete počítač potřebovat. Pokud potřebujete mít počítač jen na jednom místě, doma nebo v kanceláři na stole, bude pro vás lepší volbou stolní počítač, ke kterému jsou samostatně připojeny monitor, klávesnice a myš.
 
Výhodou stolního počítače je fakt, že jej můžete snadněji modernizovat (zlepšit jeho výkon) a například, když vám nebude vyhovovat velikost monitoru, tak si k němu připojit větší.
Celou počítačovou sestavu pořídíte již od 9 tisíc Kč. Při vybírání stolního počítače ale mějte na paměti, že nabízená sestava nemusí obsahovat monitor, klávesnici, myš a operační systém. Celková cena pak může narůst o několik tisíc.
 
Máte na stole málo místa? Chcete počítač používat na různých místech? Pak je pro vás ideální volbou laptop (také označovaný jako notebook). Jedná se o přenosný počítač s podobným výkonem jako stolní počítač. Na rozdíl od notebooku má větší monitor i klávesnici. Mobilita ale není zadarmo a laptopy jsou tak obecně dražší než stolní počítače.
 
Tip:Ušetřit při nákupu počítače můžete zakoupením staršího výrobku. Je třeba ale pečlivě vybírat u prověřených prodejců a vždy trvat na záruce za zakoupený přístroj. Cena počítače bude nižší, ale jeho životnost může být kratší.
 

Výkon

Ukázali jsme si tři základní typy počítačů. Nyní je třeba zvážit, k čemu přesně budete počítač využívat. Čím větší výkon počítače potřebujete, tím vyšší jeho cena bude.
 
Při zpracovávání videa nebo hudby je důležitý výkon počítačového procesoru (řídící jednotka počítače). Budete-li pracovat ve stejnou dobu s více programy, je důležité mít dostatek operační paměti (místo, kde jsou uložena data a programy, se kterými právě pracujeme).
Pokud chcete hrát počítačové hry, je nezbytná kvalitní grafická karta (tvoří obraz, který vidíme na monitoru).
 
Tip: Před tím, než učiníte definitivní rozhodnutí, jaký typ a jak výkonný počítač zakoupíte, je dobré si jej „naživo“ vyzkoušet. U dobrých prodejců by to neměl být problém. V supermarketu pro to ale nejspíš nebude vhodná příležitost.
Obecně lze shrnout, že je dobré zakoupit takový počítač, který bude o něco výkonnější, než si myslíme, že budeme potřebovat.