Zmenšit velikost písma   Zvětšit velikost písma

Jak zálohovat data online? Vytisknout článek

Jak zálohovat data online?

Skoro každý zažil situaci, kdy nutně potřeboval data ze svého počítače, ale neměl k nim přístup. Případně došlo ke ztrátě dat na počítači či úložném zařízení (flash disku či CD-ROMu). Zálohování online tak může být dobrým způsobem, jak mít ke svým datům přístup odkudkoli a zároveň snížit riziko jejich ztráty. Podívejme se, jaké máme možnosti zálohovat data online.


Zálohování online zcela zdarma

Většinu dat – fotografií, videí, textových dokumentů - máme uloženo na počítači.Zálohujeme je pak na externím harddisku, flešce či CDčkách. Ale to jsou všechno mechanická zařízení, která mohou selhat, a může tak dojít k nenávratné ztrátě dat.

Zálohování dat ale lze provádět i tím, že je nahrajeme na internet. Dnes se tomu říká „ukládání v cloudu“ (cloud je anglicky mrak).

V zásadě jsou dvě možnosti: buď si zdarma „pronajmeme“ část prostoru na nějakém serveru, kde si můžeme libovolně ukládat a stahovat svá data, anebo je možnéuložená data automaticky synchronizovat s naším počítačem.

 

Programy pro online zálohování

Podívejme se na několik programů, které takové ukládání umožňují. Například služba Dropbox 1.0. (program si můžete stáhnout zde). Po nainstalování budeme mít k dispozici 1 GB úložné paměti. Služba IDrive nabízí dokonce až 5 GB úložného prostoru (program ke stažení naleznete zde).

 

Tip: Obě výše zmíněné služby jsou ale jen v angličtině. Českou verzi nabízí služba Windows LiveMesh s kapacitou úložiště 5 GB.

 

Placené zálohování dat online

Služby, které umožňují zálohovat online, velikost úložiště logicky omezují.Celý váš harddisk se na jejich úložiště nevejde. Chcete-li zálohovat velké objemy dat, je třeba si za takovou službu připlatit.

 

Tip: Možná vás to ani nenapadlo, ale kdykoli odešlete e-mail s nějakou přílohou (a nemažete odeslané zprávy), právě jste daná data zálohovali.

 

Zálohování v „cloudu“ je dobrým doplňkem, ale mějte na paměti, že je vždy dobré zálohovat na více úložištích, či kombinovat zálohování na mechanických nosičích s těmi online. Zároveň platí, že důvěrné informace bychom do „cloudu“ ukládat neměli.