Zmenšit velikost písma   Zvětšit velikost písma

Jak se bezpečně chovat na internetu? Vytisknout článek

Jak se bezpečně chovat na internetu?

Svět internetu nabízí nepřeberné množství informací a jejich využití. Ale tak jako v reálném světě, existuje i zde množství rizik. Je dobré o nich vědět a předcházet jim. V článku si ukážeme několik hlavních rizik a způsobů, jak jim při využívání internetu předcházet.


Jak zabránit virům, aby napadly náš počítač

Ze všeho nejdůležitější je udržovat náš počítač v dobré „kondici“. Především jde o to vyhnout se napadení počítačovými viry, jako jsou malware (program, jehož cílem je proniknout do vašeho počítače, aniž byste o tom věděli) či spyware (program, který využívá internetu k odesílání dat z počítače bez vědomí uživatele). Počítačové viry jsou programy nebo soubory, které se podloudně snaží získat přístup do vašeho počítače, ovládnout jej a třeba získat vaše osobní údaje.

 

Tip: Počítače mají vestavěný „firewall“, který je schopen některým virům zabránit, aby pronikly do počítače. Dbejte na to, abyste měli firewall vždy zapnutý.

 

A pak je naprostou samozřejmostí mít nainstalovanýantivirový program. Těch je velké množství a v plné verzi jsou vždy zpoplatněné. Ale pro osobní využívání lze stáhnout některé antivirové programy i zadarmo. Například jde o antivirový program Avast či antivirový program AVG.

Jakmile si některý z antivirových programů stáhnete a nainstalujete, bude váš počítač automaticky chráněn a virová databáze pravidelně aktualizována. Nesmíte ale zapomenout, že antivirové programy reagují vždy na nové viry až se zpožděním, proto ani antivirový program nezaručuje stoprocentní jistotu ochrany.

 

Používejte dobré heslo

Většina služeb na internetu vyžaduje používání hesla. Nikdy si nevytvářejte heslo, které může být jednoduše zneužito – např. heslo z vašeho uživatelského jména, heslo z vašeho pravého jména či heslo tvořící datum vašeho narození. A také samozřejmě nepoužívejte jednoduché kombinace jako 1,2,3,4,5 či ABCDEF.

 

Tip: I když je to pro nás uživatele složitější, je dobré mít různá hesla pro různé služby. A také je důležité čas od času heslo změnit.

 

Dobré heslo je takové, které kombinuje slova s písmeny, a to nejlépe ještě malá a velká písmena. Na druhou stranu, pokud si vytvoříte příliš složité heslo, snadno jej zapomenete.

 

Otvírejte jen bezpečné stránky

Při využívání některých služeb je nutné zadávat osobní údaje. Než tak učiníte, ujistěte se, že jste na bezpečné webové stránce. Důležité je ujistit se, že v adresním řádku v okně prohlížeče je symbol malého visacího zámku a webová adresa https („s“ značí, že stránka je zabezpečená).

 

Tip: Používáte-li cizí počítač, vždy po skončení vaší práce zavřete všechna okna a nenechávejte nikde zadané vaše osobní údaje. Pokud používáte bezdrátové připojení (WIFI), nemůžete si být jistí, že je přenos dat bezpečný. Proto raději komunikaci, kdy zadáváte osobní údaje, provádějte z vlastního počítače s pevným připojením k internetu.

 

A nakonec, nenechte se znechutit tím, že je internet tak rizikovým místem. Pokud budete dodržovat uvedené rady, riziko napadení nebo zneužití vašeho počítače značně minimalizujete.