Zmenšit velikost písma   Zvětšit velikost písma

Zážitkový den ŽIVOT ONLINE online ukázal žízeň po nových technologiích - zájem byl obrovský Vytisknout článek

Zážitkový den ŽIVOT ONLINE online ukázal žízeň po nových technologiích - zájem byl obrovský

13. února 2014, Praha: Na Smíchově v moderních prostorách sdílených kanceláří NODE5 se pod taktovkou M’am’alocy konal zážitkový den ŽIVOT ONLINE.  


Hlavně dříve narození si mohli vyzkoušet všechny nové technologie, „osahat“ je a případně jejich fungování zkonzultovat s přítomnými lektory a odborníky. Na akci pořádanou námi v partnerství s Dopravním podnikem hlavního města Prahy přišlo kolem dvou stovek lidí.
Zážitkový den byl určený pro všechny, kteří se chtějí „sbližovat“ s počítači, tablety nebo smartphony a byl vyvrcholením projektu „E-inkluze 50+“, jehož hlavním posláním je podpora počítačové gramotnosti lidí starších 50 let a tím i jejich šancí na trhu práce a aktivní společenské participace.
 
Jiří Stuchl, předseda organizace M´am´aloca k akci uvedl: „V rámci projektu jsme založili dva vzdělávací PC kluby v Kolíně a Českém Brodě, o které je velký zájem a které budou fungovat i po skončení projektu v březnu 2014. Zároveň jsme spustili informační portál Život online, kde najdou zájemci srozumitelnou formou různé rady a postřehy ze světa technologií.“
„Podporujeme navíc zakládání dalších klubů ve středních Čechách a Praze, i veškeré aktivity obcí a partnerských organizací v této oblasti,“ vysvětluje Jiří Stuchl další motivaci k uspořádání Zážitkového dne.
Ten byl pojatý jako neformální veletrh aktivit, na kterém mohli návštěvníci postupně projít stanoviště jedenácti organizací a na každém si vyzkoušet něco jiného. Nechybělo focení „chytrými“ dotykovými telefony, úprava digitálních fotek, „chytrá televize“ a digitální čtečka knih. U dalšího stanoviště si lidé mohli vyzkoušet aplikaci BIG Launcher pro „chytré telefony“ se systémem Android – s velkými tlačítky a barevnými ikonami, uživatelsky přívětivou nejen pro slabozraké. Výuková Akademie CZ.NIC na konferenci prezentovala nový počítačový kurz Jak na Internet, určený všem, kteří již zvládli základní obsluhu počítače a nyní by se rádi naučili naplno využívat služeb, které internet nabízí. Organizace Elpida, podporující už řadu let aktivizaci seniorů, nabídla kurz Začínáme s tabletem, i lekci protažení se po sezení u počítače. S GLE o.p.s. si návštěvníci mohli vytříbit úpravu pracovního životopisu. Seňorina představila speciální program na počítač, který cvičí kognitivní funkce mozku. Dalšími prezentujícími byly organizace Život 90, Remedium a Domov Sue Ryder.
 
„Jsme moc rádi, že s námi do organizace akce šly takto známé a renomované organizace, které s cílovou skupinou každodenně pracují. V našich kurzech učíme klienty vnímat počítač a nové technologie jako nástroje ke komunikaci a zábavě,“ říká Jana Pleskačová, koordinátorka PC klubů M´am´alocy a dodává:„Při provozování klubů je nejdůležitější trpělivý a přátelský přístup, jsme spíš takovým místem setkávání, kde se příchozí naučí spoustu užitečných aktivit nejen na počítači.“
 
Více o projektu E-inkluze 50+ a zážitkové konferenci též na:
 
Centra IT dovedností vznikla v rámci projektu „Přenos znalostí v oblasti e-inkluze osob starších 50 let na trhu práce“ (reg. č. CZ.1.04/5.1.01/77.00190), který je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky.