Zmenšit velikost písma   Zvětšit velikost písma

Jak si založit e-mailový účet? Vytisknout článek

Jak si založit e-mailový účet?

E-mail neboli „electronic mail“ znamená česky elektronickou poštu. Ta umožňuje posílání a příjem zpráv komukoli na internetu. Následující článek vám ukáže, kde a jak si založit e-mailovou schránku a jak ji obsluhovat.


Kde si založit e-mail?

Přístup ke svému e-mailu si můžete zařídit prostřednictvím účtu poskytovatele vašeho internetového připojení. Může jít o jeden i více e-mailových účtů. Například když chcete mít jeden e-mail pro soukromé účely a druhý pro pracovní.
 
Nejrozšířenějšími e-mailovými účty ale jsou tzv. webové maily. K takovému účtu se můžete připojit kdekoliv, stačí vám jen internetové připojení a webový prohlížeč. Na příslušné webové stránce zadáte jméno účtu a heslo a hned můžete přijímat a posílat zprávy.
 
Nejpopulárnější a nejvyužívanější webové maily jsou v České republice: Centrum.cz, Gmail.com a Seznam.cz.
 
Na všech těchto serverech si můžete zadarmo vytvořit svůj e-mailový účet. Je to ale „vykoupeno“ přítomností reklamy.


Odesílání e-mailu, přikládání příloh

 
Jediné, co potřebujete, když někomu chcete poslat e-mailovou zprávu, je jeho adresa. Nejprve kliknete na ikonu „Poslat zprávu“ a do kolonky „Komu“ zadáte e-mailovou adresu příjemce.
 
E-mailová zpráva je „uvozena“ předmětem zprávy, tj. krátkým popisem, o co se ve zprávě jedná. Tento popis zadáte do kolonky „Předmět“. Vedle textu zprávy také můžete k vašemu e-mailu připojit přílohu. Například fotografii nebo textový soubor.
 
Přílohu jednoduše přiložíte poklepáním myší na „Přiložit přílohu“ či „Příloha“ a výběrem souboru, který chcete odeslat.
 
Tip: Posílání větších příloh přes e-mail může být problém, případně to může trvat dlouhou dobu. Existují ale programy, které umí velikost soubor „zmenšit. Jde například o programy WinZip či Rar. Další možností je využít některé z internetových úschoven. K nejvyužívanějším tuzemských online službám patří například Úschovna.cz, Letecká pošta.cz nebo Ulož.to.
Nakonec už jen stačí kliknout na „Odeslat“. Obvykle se následně objeví potvrzení, že váš e-mail byl opravdu odeslán.
 
Tip: Pro rychlejší práci e-mailové schránky obsahují adresář kontaktů – zde si zadáte e-mailové adresy, které chcete mít uložené. Následně pak stačí do kolonky „Komu“ jen zadat první písmena adresy a příslušná e-mailová adresa se sama objeví.
 
Jak je vidět, zařídit si e-mailovu schránku není nic složitého. Mějte ale na paměti, že heslo k vašemu e-mailovém účtu by jste si měli pečlivě chránit, aby nedošlo ke zneužití vašeho e-mailu.